پایگاه مستقل خبری همدان نیوز
 
 
همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین
 

همدان‌پیام: در حالی که مسئولان کشور و استان وعده ارزانی و تک نرخی شدن مرغ به ویژه در آستانه ماه مبارک رمضان را داده بودند، اکنون در چند قدمی این ماه مرغ همچنان دو نرخي است و صفوف طولانی برای تهیه مرغ دولتی هر روز طولانی‌تر می‌شود.
مرغ که پس از گرانی گوشت قرمز، تقریباً تنها گزینه پروتئینی سفره‌های مردم با سطح درآمدی متوسط بود، چند ماهی است سر به گرانی گذاشته و این کالای اساسی نیز به جمع ده‌ها خوراکی گران قیمت و خارج شده از سبد خرید خانوارها پیوسته است.
مرغ به ناگاه از کیلویی 3800 تا 3200 سیری صعودی در پیش گرفت و حتی رکورد هشت هزار تومان را هم شکسته است.پس از پیگیری‌های مکرر خبرنگاران در استان‌های مختلف، مسئولان اعلام کردند که مرغ ارزان شد در حالی که قیمت آن از هشت هزار تومان به 7200 تومان رسید و این رقم؛ یعنی دو برابر نرخ سال گذشته و ارزانی مرغ به این شکل برای مردم تعریف شد.پس از آن مرغ دو نرخي شد و توزیع مرغ دولتی در برخی فروشگاه‌های استان همدان با نرخ مصوب 4700 تومان آغاز شد و یک بار دیگر صف‌های طولانی مردم در مقابل فروشگاه‌ها تشکیل شد.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

همدان‌پیام: سومین جلسه ستاد تسهيل امور و پشتیبانی از واحدهاي توليدي و شهرك‌هاي صنعتي استان همدان با حضور صفدر رحمت‌آبادی به عنوان معاون معین همدان و معاون پارلمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و جمعی از مسئولان برگزار شد.
معاون برنامه‌ریزی استانداری همدان در نشستی با اصحاب رسانه گفت: در این جلسه مشکلات، نیازها و خواسته‌های 120 واحد تولیدی و صنعتی استان در کمیته‌های 5 گانه ستاد مورد بررسی قرار گرفت که نتیجه آن 100 مصوبه بود.علی‌حیدر نوری با بیان اینکه بیشترین نیازها و خواسته‌های این واحدها به بانک‌ها مربوط می‌شود، افزود: در نشست‌های جداگانه مشکلات و خواسته‌های واحدهای تولیدی به صورت چهره به چهره با مسئولان بانک‌ها، دستگاه‌های خدمات‌رسان و شرکت شهرک‌های صنعتی بررسی شد که امیدواریم با اجرای این 100 مصوبه پاره‌ای از موانع و مشکلات پیشروی تولید و صنعت استان مرتفع شود.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

همدان‌پيام: جانشين انتظامي استان همدان از آمادگي كامل انتظامي استان براي ارتقاي امنيت اجتماعي و معنويات در ماه مبارك رمضان خبر داد. مهديان‌نسب با بيان اين مطلب در چهارمين جلسه شوراي فرماندهي انتظامي استان گفت: فرماندهي انتظامي استان همدان قبل از شروع ماه مبارك رمضان با برنامه‌ريزي دقيق سعي كرده موجب ارتقاي امنيت اجتماعي و معنويات در جامعه شود. وي به افزايش گشت‌هاي انتظامي در اين ماه اشاره كرد و اذعان داشت: برقراري نظم و امنيت در مجالس معنوي ماه رمضان، برخورد قانوني با روزه‌خواران، مقابله جدي با مخلان نظم و آسايش شهروندان، تأمين امنيت منازل خالي از سكنه، ساماندهي شبگردان، برخورد جدي با بدحجابي و مظاهر علني فساد و كنترل شيوه توزيع غذا در رستوران‌ها و هتل‌ها از جمله تدابير در نظر گرفته شده در انتظامي استان براي ارتقاي معنويات و امنيت اجتماعي در ماه مبارك رمضان است.

 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

خبرگزاری فارس: مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان همدان از اطعام‌دهی به 100 هزار نفر از محرومان و ایتام استان همدان در ماه رمضان خبر داد.به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، مهدی فضلی ظهر امروز در همایش مبلغان استان همدان، با بیان اینکه کمیته امداد امام خمینی (ره) از جمله تفکرات و نظرات امام (ره) بود که در شرایط خاص بعد از انقلاب اسلامی شکل گرفت، اظهار کرد: کمیته امداد امام به عنوان بزرگ‌ترین سازمان حمایتی کشور است که در سطح کشور 4.5 میلیون نفر از افراد نیازمند را زیر پوشش خود دارد.

وی با بیان اینکه حدود 7 میلیون نفر از خدمات کمیته امداد امام خمینی (ره) بهره‌مند می‌شوند، تصریح کرد: در استان همدان حدود 100 هزار نفر زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند و 170 هزار نفر نیز از خدمات موردی این دستگاه بهره‌مند می‌شوند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان همدان، اعتمادسازی و مشارکت‌های مردمی در زمینه‌های فرهنگی، احداث مسکن، بحث درمان، پرداخت‌ مستمری و وام‌های قرض‌الحسنه و اشتغالزایی را از جمله سرفصل‌های اصلی کمیته امداد امام خمینی (ره) برشمرد.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان گفت: استان همدان پتانسیل‌های خوبی در بخش صنعت و معدن دارد و جزو 10 استان معدنی کشور است.به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، محمدمهدی فرشچی ظهر امروز در ستاد تسهیل واحدهای تولیدی و شهرک‌های صنعتی استان همدان اظهار کرد: براساس فعالیت‌هایی که در دوره‌های قبل صورت گرفت، دو مورد ستاد تسهیل در استان تشکیل شد که در دوره اول 442 مصوبه داشتیم که 383 مصوبه به مرحله اجرا درآمد.

وی تصریح کرد: استان همدان ظرفیت‌‌های خوبی در بخش صنعت و معدن دارد که این توانمندی‌ها سرمایه‌گذاری خوبی را ایجاد کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان بیان داشت: تا پایان خرداد ماه یک هزار و 499 فقره جواز تأسیس با سرمایه‌گذاری 84 هزار و 635 میلیارد ریال و اشتغالزایی 5 هزار و 550 نفر در همدان صادر شده است.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: پاسداران انقلاب اسلامی از بزرگی ناوهای هواپیمابر آمریکا و دشمنان فرامنطقه‌ای هرگز ترسی به دل راه نداده و این تجهیزات در نگاه آنان، آهن‌پاره‌ای بیش نیست.

به نقل از روابط عمومی سپاه پاسداران، سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آئین اختتامیه همایش فرماندهان و مسئولان نیروی دریایی سپاه که در مشهد برگزار شد با اشاره به هویت، نقش و جایگاه سپاه، این نهاد انقلابی را یک حقیقت و ماهیت اصیل دانست و اظهار داشت: پاسداران انقلاب اسلامی از بزرگی ناوهای هواپیمابر و غرش موشک‌های آمریکا و دشمنان فرامنطقه‌ای هرگز ترسی به دل راه نداده و این تجهیزات در نگاه آنان آهن‌پاره‌ای بیش نیست.
 
سردار سلامی تشکیل سپاه و بسیج را معجزه ذهنی امام خمینی (ره) دانست و تصریح کرد: سپاه و بسیج پژواک نور حق و الهامی الهی در اندیشه امام (ره) بود که با تشکیل آن نسخه راه‌های غلبه کفار بر مسلمین پیچیده شد.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

1- كارخانه‌اي نماينده دوره‌هاي هفتم و نهم مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي و عضو كميسيون انرژي از مصوبه مجلس هشتم در خصوص مدرك تحصيلي فوق ليسانس براي داوطلبان نمايندگي انتقاد كرده است. گفته مي‌شود وي بر اين نكته تأكيد كرده كه فقط صرف داشتن مدرك فوق ليسانس براي ورود به مجلس شوراي اسلامي كافي نيست بلكه بايد سوابق اجرايي و تجارب و تخصص افراد نيز لحاظ شود. گفتني است بر اساس مصوبه مجلس هفتم، داوطلبان نمايندگي مجلس با داشتن مدرك كارشناسي و 5 سال سابقه اجرايي مي‌توانستند داوطلب نمايندگي مجلس شوند كه اين مصوبه در مجلس هشتم اصلاح شد.
2- امیر خجسته نماينده مردم همدان و فامنين و رئيس كميسيون امور داخلي و شوراهاي مجلس نهم در اظهار نظري گفته برخي نمايندگان فقط براي اسم و رسم وارد كميسيون‌ها مي‌شوند. گويا وي اعلام كرده تا پاسی از شب در محل كميسيون كار مي‌كند و برخي مواقع نيز تا دیروقت مشغول کار است.
3- علی‌حیدر نوری معاون برنامه‌ریزی استاندار همدان در جلسه ستاد تسهیل امور پشتیبانی از واحدهای تولیدی اعلام کرده رسانه‌ها انتقاد کنند ولی به جامعه امیدواری بدهند. گویا وی در این جلسه خبر رفتن خود از همدان را نیز اعلام کرده و گفته چند روزی بیشتر در همدان نیست. گفتنی است پیش از این در شنیده‌ها آمده بود که یکی از معاونان استاندار قصد رفتن از همدان را دارد و در جلسه ای که خبرنگار همدان‌پیام دو هفته پیش از وی پرسید ایشان قول داده بود اگر خبر صحت داشت اول به همدان‌پیام بگوید.
4- احتمال معرفی استاندار همدان در جلسه امروز هیأت دولت وجود دارد. پیش‌بینی می‌شود با توجه به قوت گرفتن نام یکی از 3 نامزد تصدی استانداری همدان احتمال معرفی وی در جلسه امروز پررنگ باشد. گویا سوابق 3 گزینه تصدی استانداری همدان مورد بررسی قرار گرفته است.
5- هجرت نزدیکان استاندار پیشین از همدان آغاز شده است. گفته می‌شود با عزیمت پیریایی از همدان به قم منصوبان و نزدیکان وی نیز در حال جمع‌آوری برای هجرت از استان هستند.

 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

خبرگزاری فارس: سرپرست استانداری همدان گفت: بودجه‌ها بر اساس وظایف مشخص شده و رقم به رقم بررسی می‌شود و در این زمینه اجازه کوچکترین اجحافی به مدیر یا مجموعه‌ای داده نمی‌شود.به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، علی‌اکبر فامیل‌کریمی بعد از ظهر امروز در همایش مبلغان استان همدان روحانیت را قشری تأثیرگذار در راستای اعتلای فرهنگ دینی جامعه دانست و اظهار کرد: روحانیت به واقع تحلیل‌گر اتفاقات و واقعیات رخ داده در جهان اسلام است و به درستی در راستای دفع شبهات دینی و اعتقادی گام برمی‌دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیز کشور در تنگناهای مختلفی قرار دارد، گفت: با وجود هجمه‌های مختلف فرهنگی توسط دشمنان علیه ما، اگر پای آموزه‌های دینی در این بین پررنگ‌تر شود، بی‌شک پیروز میدان خواهیم بود.

سرپرست استانداری همدان با تأکید بر اینکه هیچگاه نباید منفعل عمل کنیم، تصریح کرد: اگر در جامعه با معضلات متعدد و کاستی‌هایی ناخوشایند روبرو هستیم باید با انسجام در راستای رفع آنها گام برداریم.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

سردار رشيد اسلام شهيد حاج ستار ابراهيمي هژير( زندگي نامه )
سردار دلاور سپاه اسلام، شهيد حاج ستار ابراهيمي، در سال ۱۳۳۵ در يکي از روستاهاي توابع شهرستان رزن چشم به عالم خاکي گشود. چشمي که هرگز مرعوب آلات دل‌رباي دنيا نگرديد و تا آستانه مرگ سرخ او، از جريان رشک بر مظلوميت مولي حسين بن علي (ع) تهي نگشت.
شهيد ابراهيمي در دامن خانواده‌اي محروم و مذهبي رشد کرد و تا اتمام دوران تحصيلي ابتدايي در همان زادگاه خود ماند، اما به‌دليل مشکلات مالي ترک تحصيل کرده و راهي تهران گرديد. در سال ۵۵ به خدمت سربازي رفت و در آن دوران موفق به اخذ مدرک تحصيلي سوم راهنمايي شد. در سال ۵۷ يعني بعد از اتمام خدمت سربازي ازدواج کرده و با اوج گيري نهضت حسيني امام خميني (ره)، به اين جريان پيوست، تا روح طوفنده خود را در اولين قدم‌هاي ظلم ستيزي، آرامش بخشد.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي در کميته اسلامي رزن به پاسداري از دست آوردهاي انقلاب پرداخت و وقتي امام راحل فرمان تشکيل سپاه پاسداران را صادر فرمود، وارد اين نهاد مقدس گرديد. حاج ستار مدتي از طرف سپاه مأمور به خدمت در دادگاه انقلاب اسلامي بود تا اينکه جنگ تحميلي بر عليه ملت رشيد ايران رقم خورد و او را از شهر به بيابان‌هاي جبهه کشانيد. او با تشکيل تيپ انصارالحسين (ع) به‌عنوان کادر ثابت وارد تيپ گشت و بعد از آن با مسئوليت‌هاي مختلف به جهاد در راه خدا پرداخت.
شهيد حاج ستار ابراهيمي، شير صفت در عمليات‌هاي زيادي ازجمله يازده شهريور، ثارا...، فتح المبين، بيت المقدس، والفجر مقدماتي، رمضان، والفجر ۲، والفجر ۵ ، ميمک ، جزيره، خيبر، والفجر۵ ، کربلاي ۴ و نهايتاً کربلاي۵ که در آن مسئوليت گردان ۱۵۵ را نيز برعهده داشت، حضور يافت و جان هجران کشيده‌اش در همان عمليات از خاک شلمچه تا ملکوت اعلي پريد.
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: مصرف روزانه مرغ در استان 100 تا 105 تن است که امروز 110 تن مرغ را وارد بازار کردیم و این توزیع تا زمان به تعادل رسیدن قیمت مرغ در بازار ادامه دارد.به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، محمدمهدی فرشچی‌موحد عصر سه‌شنبه در نشست خبری سومین دوره سفر ستاد تسهیل امور پشتیبانی واحدهای تولیدی و شهرک‌های صنعتی استان همدان اظهار کرد: در جلسه امروز که با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت انجام شد 120 واحد تولیدی نیازهای خود را اعلام کردند که در نهایت منجر به تصویب 100 مصوبه شد که 48 فقره از این مصوبات مربوط به مسائل بانکی، 24 فقره مربوط به شرکت شهرک‌ها، امور مالیاتی و گمرک، هشت فقره مربوط به معادن و منابع معدنی و 20 فقره نیز در کارگروه اتخاذ تصمیم شد.

وی افزود: در مرحله نخست این جلسه در سال 89، 442 مصوبه در ستاد تسهیل انجام شد که از این تعداد 383 مصوبه معادل 86.65 درصد انجام شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان خاطرنشان کرد: در مرحله دوم برگزاری این ستاد در سال گذشته 299 مصوبه داشتیم که 220 مصوبه معادل 73.57 درصد انجام شده است.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

خبرگزاری فارس: مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نهاوند گفت: 20 برنامه فرهنگی، آموزشی و معنوی در هفته فرهنگ رضوی در نهاوند برگزار می‌شود.میثم مرادی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در نهاوند اظهار داشت: دین مبین اسلام سرشار از فرهنگ‌های غنی و پرمعنی و مفهومی است که اگر به درستی به مردم بازگو شوند موجب خواهد شد که بخشی از مشکلات فرهنگی و اجتماعی مردم رفع شود.

وی به برگزاری هفته رضوی در کشور اشاره کرد و گفت: همه برنامه‌ها در این هفته با موضوع امام رضا(ع) برگزار می‌شود که اجرای این برنامه از معنویت بالایی برخوردار است.

مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان نهاوند حضور چشمگیر آحاد مردم به ویژه نوجوانان و جوانان در برنامه‌های هفته فرهنگ رضوی اشاره کرد و ادامه داد: برنامه‌های این هفته با محوریت حضور جوانان برگزار می‌شود.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

خبرگزاری فارس: معاون برنامه‌ریزی استانداری همدان گفت: برای نخستین بار در سال جاری 40 ردیف جدید ملی در قانون بودجه برای استان به تصویب رسید.به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، علی‌حیدر نوری عصر سه‌شنبه در نشست خبری سومین دوره سفر ستاد تسهیل امور پشتیبانی واحدهای تولیدی و شهرک‌های صنعتی استان همدان اظهار کرد: در سالی که با نام تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده باید پیروی از این امر در سرلوحه برنامه قوای سه‌گانه و به خصوص قوه مجریه قرار گیرد به طوریکه در سال جاری ظرفیت‌های خوبی در قانون بودجه برای حمایت از کار و سرمایه ایرانی و تقویت تولید ملی و به خصوص بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی وجود دارد.

وی افزود: بودجه یعنی برنامه سالانه نظام و قانون بودجه تنها توزیع پول نیست به طوریکه در قانون برنامه پنجم توسعه، صندوق توسعه ملی به عنوان ظرفیت بسیار خوبی برای حمایت از تولید ملی در نظر گرفته شده به طوریکه مصوب شده در سال جاری 10 درصد از درآمدهای نفت و مشتقات آن برای بخش صنعت، معدن و 10 درصد نیز به بخش کشاورزی اختصاص پیدا کند.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

خبرگزاری فارس: معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان گفت: 15 کمپ گردشگری در همدان وجود دارد که در برخی شهرستان‌ها دو کمپ و در برخی نیز یک کمپ وجود دارد.علیرضا قاسمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان اظهار کرد: در استان همدان 15 کمپ گردشگری وجود دارد که در برخی شهرستان‌ها دو کمپ و در برخی یک کمپ وجود دارد.

وی تصریح کرد: در شهر همدان دو کمپ گردشگری در کنار دانشگاه پیام نور و در پارک ارم واقع شده است که تجهیزات لازم در اختیار گردشگران قرار گذاشته شده است.وی از احداث کمپ دیگری در همدان خبر داد که در حال حاضر در مرحله جانمایی است و گفت: بر اساس برنامه‌‌ریزی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌‌دستی و گردشگری استان، تمام شهرستان‌های همدان باید حداقل دارای یک کمپ گردشگری باشند و این هدف تاکنون تحقق یافته است.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

خبرگزاری فارس: مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس همدان گفت: کتاب "معلم مدرسه عشق" با موضوع زندگینامه شهید علیرضا حاجی بابایی در همدان رونمایی می‌شود.به گزارش خبرگزاری فارس از همدان به نقل از روابط عمومی اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان،  محمدجواد زمردیان با اشاره به رونمایی کتاب "معلم مدرسه عشق" در مورد شهید حاجی‌بابایی اظهار داشت: شهید علیرضا حاجی‌بابایی در سال 1335 در شهر مریانج همدان متولد و تحصیلات خود را تا پایه سوم دوره راهنمایی ادامه داد و سپس وارد دانشسرای مقدماتی همدان شد.

وی افزود: این شهید بزرگوار در یکی از روستاهای آذربایجان شرقی به عنوان نیروی سپاه دانش خدمت کرد و در سال 1356 نیز به طور رسمی در آموزش و پرورش مشغول به خدمت شد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در همدان اعلام داشت: شهید حاجی بابایی در روستای حبشی از توابع شهرستان اسدآباد تدریس می‌کرد و در جریان رویدادهای انقلاب اسلامی حضور فعالانه داشت و بسیار تلاش کرد.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

خبرگزاری فارس: مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر همدان گفت: راننده امانتدار همدانی کیف حاوی 12 فقره چک حامل به مبلغ 804 میلیون ریال به همراه مدارک ارزشمندی که در تاکسی خود پیدا کرده بود را به صاحبش تحویل داد.محمدجواد زارعی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در همدان با اشاره به امانتداری و وظیفه‌شناسی رانندگان همدانی اظهار داشت: راننده امانت‌دار همدانی کیف حاوی 12 فقره چک حامل به مبلغ 804 میلیون ریال به همراه مدارک ارزشمند دیگری را که در تاکسی خود پیدا کرده بود به صاحبش تحویل داد.

وی ادامه داد: آقای آیت‌الله رضایی از رانندگان فعال در سطح شهر هنگامی که مشغول نظافت خودرو خود بود متوجه شد کیفی که مربوط به مسافران ایشان بوده در زیر صندلی جای مانده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر همدان افزود: این راننده وظیفه‌شناس بلافاصله آن را تحویل و با همکاری سازمان تاکسیرانی و آژانس 1828 موفق به بازگرداندن آن به صاحبش گشت.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

خبرگزاری فارس: از 24 تا 28 تیرماه مسابقات والیبال پسران منطقه 5 دانشگاه آزاد اسلامی به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی همدان برگزار می‌شود.به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، مسابقات والیبال پسران منطقه 5 دانشگاه آزاد اسلامی به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی همدان برگزار می‌شود.

رئیس اداره تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی همدان گفت: این مسابقات با حضور شش تیم از واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی در منطقه 5 کشور به مدت سه روز در همدان برگزار می‌شود.

غلامرضا خاکسار افزود: قهرمان این مسابقات به عنوان نماینده منطقه 5 دانشگاه آزاد اسلامی در مسابقات کشوری شرکت خواهد کرد.

وی اظهار داشت: در این مسابقات همدان میزبان تیم‌های اراک، خرم‌آباد، بروجرد، نراق و دورود خواهد بود که این تیم‌ها به مصاف هم خواهند رفت.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

خبرگزاری فارس: فرمانده انتظامی شهرستان همدان از توقیف بیش از 46 دستگاه موتورسکیلت و خودروی متخلف در اجرای طی ارتقای امنیت اجتماعی و اخلاقی محله‌محوری در حوزه استحفاظی کلانتری 15 رسالت خبر داد.رسول مرادی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در همدان از اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی و اخلاقی محله‌محوری در حوزه استحفاظی کلانتری 15 رسالت شهر همدان خبر داد و اظهار داشت: با شناسایی نقاط آلوده و جرم‌خیز توسط مأموران اطلاعات و تجسس این یگان و به کارگیری اکیپ کامل آموزش‌دیده و مجهز، طرح محله‌محوری در حوزه استحفاظی این کلانتری با موفقیت اجرا شد.

وی ادامه داد: توقیف 43 دستگاه موتورسیکلت و سه دستگاه خودروی متخلف، دستگیری 11 تن مزاحم خیابانی و 9 تن معتاد از اقدامات انجام شده در اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی و اخلاقی در حوزه استحفاظی کلانتری 15 رسالت همدان به شمار می‌رود.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

خبرگزاری فارس: مدیرکل فنی و حرفه‌ای همدان گفت: باید از مدرک‌گرایی به سمت آموزش و فراهم شدن اشتغال توسط مهارت‌آموزی حرکت کرد تا بتوانیم موفقیت‌های بیشتری را کسب کنیم.به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، سید‌مهدی میرباقری پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه سیزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت استانی در همدان اظهار کرد: مسابقات ملی مهارت برای نخستین بار در سال 1950 توسط سازمان جوانان کشور اسپانیا برگزار شد و در سال 1954 سازمان جهانی مهارت (WSI) شکل گرفت.

وی افزود: کشور ایران برای نخستین بار در سال 1975 میلادی، برابر با سال 1354 شمسی به عضویت سازمان جهانی مهارت درآمد و سه دوره قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در این مسابقات شرکت کرد.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای همدان خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، مجدداً ایران توانست در سال 1379 با تأکیدات مقام‌ معظم رهبری و مسئولان وقت نسبت به نقش و اثرات فنی و حرفه‌ای در مهارت‌‌آموزی در این مسابقات شرکت کند.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

بسم الله الرحمن الرحیم 

 حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولي و نعم النصير.گرامی می داریم یاد و خاطره شهدای عملیات مرصاد و همچنین تبریک  و تهنیت عرض می کنم به مناسبت میلاد با سعادت مولی الموحدین امیرالمومنین (ع) ذوالفقار شکست ناپذیر جبهه اسلام ، و بر همه پدران زحمتکش و فداکار جمهوری اسلامی ایران بخصوص پدران شهدا این روز مبارک باد . خوشحال هستم توفیقی پیدا کردم تا برای ادای دین نسبت به زحماتی که رزمندگان این استان در طول 8 سال دفاع مقدس به خصوص در برهه های حساس جنگ و از آن جمله عملیات  مرصاد كشيدند در جمع شما شرکت کنم و سهمی که اين شهدا بر گردن ما دارند ادا نمایم . حادثه مرصاد را بدون حوادث آخر جنگ نمی شود کاملا درک کرد ، فهمید . حالا برادرمان زحمت کشید آن هم از بعد تاکتیکی در یک گوشه ای از این عملیات گسترده صحبتهایی کردند. البته آن بخشهای استراتژیک که گفتند چون در همه جبهه ها نبود آن قابل تأمل است . « ایشان باید مطالعات بیشتری داشته باشند» .بله همانطور که گفتند سختی عملیات را خوب ترسیم کردند اینها چطور می جنگیدند. حتی دخترانی را تربیت كرده بودند که خیلی قوی تر از مردان می جنگیدند و چند بار از خاکریزهای جمهوری اسلامی عبور کردند . آمدند این طرف ، یعنی حتی تنگه چهار زبر را هم عبور کرده بودند، دوباره این ها  را عقب زدند. اما این درگیری شدید را بدون آن حوادث آخر جنگ نمی شود خوب تحلیل کرد. از طرف دیگر ایام مناسبت هم دارد به خصوص امروز با پذیرش قطعنامه 598 و فکر می کنم شما هم از من انتظار داشته باشید که این ابعاد را یک مقداری صحبت بکنم . خب جنگ فراز و نشیب فراوانی دارد ، سال اول جنگ، سال شکستهای ايران و پيشروی عراق در سرزمینهای ماست ، ارتش عراق می آ ید و قریب 5 استان ایران را اشغال می کند . اکثر شهرهای این استانها یا اشغال می شود یا مثل اهواز به محاصره در می آید . ایران زحمات زیادی می کشد اما کاری از پیش نمی برد و مقاومت و سختیهای فراوان نیروهای ارتش ، سپاه ، بسیج ، عشایر. خود مردم همدان اولین نیروهایی بودند که رسیدند در قصر شیرین و آنجا عده ای از جوانان عزیز اینجا  ، اینها کسانی بودند که همان روزهای اول جنگ با اینکه استان همدان در ظاهر حمله ای بهش نشده بود ، استان کرمانشاه در خط مقدم بود،  ولی نيروهاي  همدان اولین گروه هایي بودند که رسیدند آنجا و رفتند از سرزمینشان وطنشان و ازاسلام و انقلابشان دفاع کردند ...


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

خبرگزاری فارس: 450 کودک در رده سنی چهار تا 12 سال نقاشی 200 متری را با عنوان "ضامن آهو" در مجتمع فرهنگی هنری فردوسی در آثار فرهنگی هفته رضوی تویسرکان به ثبت رسانند.به گزارش خبرگزاری فارس از تویسرکان، امروز کودکان دختر و پسر علاقمند به نقاشی با قلم‌مو و  آبرنگ از پایگاه‌های تابستانی کانون بعثت، کانون پرورشی کودکان و نوجوانان و کارآموزان کودک آموزشگاه دهنوی در قالب یک گروه 400 نفری در یک محفل ساده و بی‌آلایش طولانی‌ترین نقاشی را با موضوع "ضامن آهو" به تصویر کشیدند.

مجتمع فرهنگی هنری فردوسی شهرستان امروز در قالب نما‌های زیبا شاهد اتحاد فیزیکی و فکری کودکان امروز و مدیران و آینده‌سازان فردای ایران اسلامی در ردیف‌های عمودی و افقی در فضای از شور و هیجان بود.

فرزندان هنرمند کودک در چارچوب نگاه بزرگترها به این محفل هنری با عنوان مقدس، فرهنگ رضوی گام گذاشته و تا ثانیه‌های دیگر بدون حضور عوامل و مجریان طرح، با غوطه‌ور شدن در درون وجودی خویش رخدادی از تفکر خلاقانه دینی و باورهای ایمانی کودکانه را در بخشی از افکار، اذهان و برگی از تاریخ فرهنگ کهن تویسرکان ثبت خواهند کرد.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

همدان‌پيام: از سفال و سفالگري كه سخن به ميان مي‌آيد در ذهن‌ها نقش كاسه و كوزه حك مي‌شود و دستان هنرمندي به خاطرمان مي‌آيد كه با خاك و آب رنگ هنر گرفته است و پاهايش چرخ سفالگري را مي‌چرخاند.
از لالجين هم كه ياد مي‌كنيم تصوير شهري در ذهنمان جان مي‌گيرد كه مالامال از كارگاه‌هاي ساخت سفال است و خانه‌هايي كه بوي كاهگل مي‌دهد و ردپاي سفال در آنها مشهود است، اما با سفري كوتاه به اين ديار در مي‌يابيد ساختمان‌هاي لالجين هم نشاني از سفال ندارند. خوب مي‌دانيم كه سفال و سفالگري كه به خاك جان هنر مي‌بخشد اگر امروز با صنعت و نياز ما آدم‌ها همپا نباشد به سرعت از يادها خواهد رفت.هنرمندي كه طرح را رنگ هنر مي‌زند، سكوت خاك را مي‌شكند با رقص سرانگشتان، اميد و ترانه را در پيوند نگاه خاك و آب جاودانه مي‌كند.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

به نقل از پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری، یك قلمش همین نماز جماعت تونسی‌ها است. به محض ورود به خاك ایران پرسیدند؛ نماز جماعت كجا خوانده می شود؟ راهنمایی‌شان كرده بودند به نمازخانه‌ی فرودگاه. بعد از نماز، راهنما زود آمده بود بیرون كه مهمان‌ها ببینندش و گم نشوند. هر چه ایستاده بود، تونسی‌ها نیامده بودند بیرون. نگران رفته بود دنبالشان. در نمازخانه نشسته بودند و گریه می‌كردند. پرسیده بود چرا گریه می‌كنید؟ گفته بودند این‌جا می‌شود نماز جماعت خواند. می‌شود حجاب داشت. گفته بودند ایران كشوری آزاد است و تا به حال این‌قدر احساس آزادی نكرده بودند.
 
تا روز دیدار، دوباره دیدن این دریا بارها اتفاق ‌افتاد. روزی كه اولش رنگ‌ها زیاد بود، اما بعد مثل این‌كه هفت رنگ تابیده شد توی هم. آن‌وقت انگار نور واحد همه جا را می‌گرفت.
 
دسته دسته می‌آمدند. آفریقایی‌ها با رنگ تیره‌ی پوست و لباس‌های زرد و سرخ و سبز؛ عرب‌ها با مانتو و چادرهای عربی نگین‌دار. آذری‌ها با لباس‌های بلند و روسری‌های پرگل. گروه ‌گروه داخل صف تحویل كفش‌ها می‌ایستادند و تندتند با هم حرف می‌زدند. آذری‌ها باید تل‌های دایره‌ای محكم را تحویل دهند. همان دایره‌هایی كه روی سر می‌گذارند تا روسری‌هایشان بهتر بایستد.
 
كوچه‌ی منتهی به گیت بازرسی برای ورود و تحویل امانات، پر بود از خانم‌هایی كه هركدامشان رنگی بودند؛ یكی سیاه بود با لباس‌ نارنجی و یكی سفید بود با لباس‌ قهوه‌ای. همه همان لباس‌هایی را پوشیده بودند كه در اجلاس هم می‌پوشیدند. همان لباس‌هایی كه در لابی هتل هم تنشان بود. صداقت‌شان در پوشش خیلی جالب بود. عده‌ای بلوز و دامن، عده‌ای پیراهن بلند. بعضی‌ها روسری‌شان را مثل كلاه دور موهایشان پیچیده بودند. بعضی دامن‌هایشان تا روی مچ پا را پوشانده بود. همه همان‌طور آمده بودند كه واقعاً بودند.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

رجوی با بحران ریزش نیرو مواجه بود به تدریج به فرمانده گردانها سرایت می کرد. با یک سناریوی ضد بشری و از قبل تنظیم شده به فرمانده گردان‌های مجرد هدایای ویژه داد.

 به گزارش فارس، فواد بصری به سال 1342 در اراک متولد شده است. بصری پس از 19 سال از این سازمان تروریستی جدا شد. آن چه خواهید خواند روایت فواد بصری از عملیات به اصطلاح فروغ جاویدان که در مرصاد الهی ، به جهنم منافقین تبدیل شد:
 
*آمادگی برای عملیات فروغ.(مرصاد)
 
با پذیرش قطعنامه سازمان افراد خیلی زیادی را از خارج به عراق منتقل کرد و به خیلی از آنها پول هنگُفتی داده بود که در عملیات شرکت کنند. مقرها با کم بود جا مواجه بودند. نفرات جدید شب ها در سالن غذا خوری استراحت می کردند.
 
 
رجوی در رابطه با عملیات فروغ (مرصاد) نشست توجیهی را در سالن اجتماعات برگزار کرد. در نشست گفت: «ایران قطعنامه را پذیرفته و ما هر چه زودتر بایستی به سمت ایران حرکت کنیم. هماهنگی‌ها را با صاحب خانه (صدام) انجام داده ام.»

ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

خبرگزاری فارس: مدیر کمیته اطلاع‌رسانی مسابقات ورزشی دانشجویان پسر دانشگاه فرهنگیان از انعکاس بیش از 150 عنوان خبر در مطبوعات و خبرگزاری کشوری و محلی در این دور از رقابت‌ها خبر داد.به گزارش خبرگزاری فارس از همدان به نقل از کمیته اطلاع‌رسانی بیست و یکمین دوره مسابقات ورزشی دانشجویان پسر دانشگاه فرهنگیان، فرشید گل‌محمدی از انعکاس و پوشش خبری بسیار خوب و دقیق و سریع نتایج و حواشی این رقابت‌ها در مطبوعات و خبرگزاری‌ها خبر داد.

وی افزود: بیست و یکمین دوره مسابقات ورزشی دانشجویان پسر دانشگاه فرهنگیان که از 22 تیرماه 91 به مدت پنج روز به میزبانی پایتخت تاریخ و تمدن و ایران زمین و پردیس شهید مقصودی همدان برگزار شد با همکاری و همراهی مطبوعات و خبرگزاری‌های کشوری و محلی بود و منجر به پوشش بسیار خوب و دقیق و سریع نتایج و حواشی این رقابت‌ها در این رسانه شد.

مدیر کمیته اطلاع‌رسانی بیست و یکمین دوره مسابقات ورزشی دانشجویان پسر دانشگاه فرهنگیان اضافه کرد: این رقابت با وجودی که همزمان با مسابقات سنگنوردی آسیایی و قهرمانی کشوری شطرنج در همدان برگزار شد با همکاری خوب مطبوعات و خبرگزاری‌ها با کمیته اطلاع‌رسانی این مسابقات، انتشار بیش از 150 عنوان خبر، گزارش و اعلام نتایج رشته‌های مختلف را در رسانه‌ها را در پی داشت.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

1- اتاق فكر حوزه نخبگان و آموزش و پژوهش خجسته تشكيل شده است. گفته مي‌شود اين اتاق فكر روز دوشنبه با حضور امير خجسته رئيس مجمع نمايندگان استان در دانشگاه بوعلي با حضور تعدادي از نخبگان تشكيل شده است. گفتني است يكي از شعارهاي خجسته در ايام تبليغات انتخاباتي تشكيل اتاق فكر و كارگروه‌هاي تخصصي بود.
2- ابراهيم كارخانه‌اي نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس نهم كه عضو كميسيون انرژي مي‌باشد از انجام برخي طرح‌هاي كارشناسي نشده در استان به ويژه در زمينه پتروشيمي انتقاد كرده است. گويا وي به طور مشخص از طرح‌هايي چون پتروشيمي هگمتانه، پتروشيمي اتيلن، نيروگاه شهيد مفتح و فولاد ويان نام برده است. گفتني است اجراي برخي طرح‌هاي غير كارشناسي در استان هزينه‌هاي زيادي بر استان تحميل كرده و بازدهي لازم را نداشته‌اند.
3- با رايزني مجمع نمايندگان استان در مجلس نهم امين‌حسين رحيمي نماينده دوره هشتم ملاير توانسته است از تعداد 232 رأي نمايندگان 214 رأي را به خود اختصاص دهد. گفته مي‌شود اين رأي‌گيري در صحن علني مجلس براي انتخاب امین‌حسین رحیمی که دکترای حقوق می‌باشد به سمت دادستان دیوان محاسبات مجلس انجام شد.
4- اعتبار تبديل سيستم تر به خشك نيروگاه شهيد مفتح افزايش يافته است. گفته مي‌شود با تلاش نمايندگان استان اعتبار اين طرح به طور قابل ملاحظه‌اي افزايش يافته است. گفتي است تبديل سيستم تر به خشك اين نيروگاه روند كندي داشته است.
5- اعتبار 1150 ميليارد تومان اختصاص يافته به استان در دو سفر سوم و چهارم هيأت دولت كه سهم تسهیلات بانكي اشتغال‌زا براي استان بوده تاكنون از طرف بانك مركزي به بانك‌هاي عامل در استان اعلام نشده است. گفتني است بيكاري در استان يكي از معضلات اصلي مي‌باشد.
6- از مبلغ 1400 ميليارد تومان اعتبارات طرح‌هاي زودبازده از سال‌هاي 84 تا 88 فقط 800 ميليارد تومان آن جذب شده است و 620 ميليارد تومان باقي مانده را بانك‌ها به دليل آنچه كه كمبود منابع اعلام مي‌كنند پرداخت نكرده‌اند. گفتني است حرف و حديث در خصوص ناتوانی بانک‌ها در همپایی با توسعه استان مورد نقد کارشناسان و کارآفرینان است.
7- کارشناسان حوزه‌های مختلف همدان‌پیام در ایام انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تجلیل شدند. گفته می‌شود در این مراسم که در دفتر روزنامه و با حضور 2 نماینده همدان و فامنین در مجلس برگزار شد بحث‌هایی در حوزه‌های مختلف از جمله استاندار آتی همدان مطرح شده است. همدان پیام این گزارش را بزودی منتشر می‌کند.

 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

همدان‌پیام: این روزها شهر همدان شاهد صف‌هاي طولانی برای خرید مرغ با قیمت چهار هزار و 700 تومان است در حالی که قیمت مرغ به صورت آزاد رکورد 7 هزار تومان را شکسته است.حدود ده روز از آغاز فروش مرغ 4700 تومانی می‌گذرد، اما هر روز صف‌هاي توزیع مرغ طولانی‌تر می‌شوند كه این امر نشان از شکست سیاست‌هاي تنظیم بازار برای چندمین بار در همدان داشته و ضرورت اتخاذ تصمیمی جدید را آشکار می‌سازد.
به گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت، عرضه مرغ چهار هزار و 700 تومانی تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت و برای بعد از این ماه هم برنامه‌هایی به منظور کنترل قیمت مرغ از سوی دولت ارائه خواهد شد، اما این گفته‌ها نتوانسته تأثیری در کاهش قیمت مرغ آزاد داشته باشد.براساس مصوبه کمیته تنظیم بازار استان همدان، باید قیمت مرغ آزاد 5200 تومان باشد که اکنون قیمت مرغ آزاد رکورد 7 هزار تومان را شکسته و در اصل سیاست توزیع مرغ 4700 تومانی به صورت معکوس پاسخ داده و سبب گرانی مرغ بیش از گذشته شده است.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

ای اهل ایمان به یاد آورید نعمتی را که خداوند نصیب شما ساخت در این زمان که زندگی می کنیم که بعد از 1400 سال دوباره نسیم اسلام وزیدن گرفته و دارد از خفقان بیرون می آید و اسلام زمان پیامبر (ص) و علی (ع) تکرار می شود و جهان را متوجه خود کرده است و تمام مسلمین و مستضعفین را زیر پرچم خود آورده است. مستکبرین و دشمنان که در راس همه آنها آمریکا و شوروری و اسرائیل جنایت کار است به این آسانی نخواهند گذاشت که حکومت اسلامی جهان مشغول شود و اسلام برای محکم شدن ریشه هایش نیاز به فداکاری و جانبازی و از خود گذشتگی روحانیون و جوانان و تمام اقشار مسلمین دارد و به خاطر اسلام است و مطهری ها و بهشتی ها و رجایی ها و باهنرها و ... هزاران شهید والامقام دیگر را از دست می دهیم تا اسلام پابرجا باشد با این اوصاف دیگر چه چیز باعث درنگ ما شده است و نمی گذارد خود را به قافله آنها برسانیم خداوندا ما را جزء سربازان خودت قرار بده که سربازان تو همیشه پیروز هستند. خداوندا ما را جزء حزب خودت قرار ده که حزب تو همیشه پیروز است.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

يكي از پردامنه‌ترين موضوعاتي كه در دنياي امروز راجع به زن و حيات اجتماعي او مطرح است، موضوع ستر و حجاب زنان مي‌باشد و اين مسأله‌اي است كه بحث‌هاي موافق و مخالف بسياري را در جوامع غرب و شرق برانگيخته است. مسأله پوشش و حفظ عفت، خاص دنياي اسلام و حتي اديان ديگر نيست. بر اساس زمينه فطري، حتي جوامع اوليه و به دور از تمدن و مذهب هم آن را مورد توجه قرار داده‌اند. بنابراين مسأله پوشش و عفاف در همه جوامع و ملل به صورت‌هاي گوناگون و كم و بيش وجود داشته است. اما با آمدن اسلام اين مسأله به عنوان يك حكم تكليفي و ضروري براي زنان تعيين گرديد.
فلسفه پوشش در فرهنگ اسلامي همان آرامش رواني، استحكام پيوند خانوادگي، استواري اجتماع و با ارزش بودن و محترم شمردن زن مي‌باشد. علت اينكه دستور پوشش در اسلام اختصاص به زن يافته اين است كه ميل به خودنمايي و خودآرايي مخصوص زنان است.
حجاب و پوشش براي بانوان و توجه به حريم عفاف و حراست آن از اصلي‌ترين سنگر زنان و از مهم‌ترين و عميق‌ترين و سودمندترين قانون آفرينش براي آنها و جامعه است. حجاب، سنگر حفظ عفت و معرفت شخصيت زن و جامعه، سنگر حفظ زيبايي و شكوه زن، سنگر حفظ شخصيت و وقار زن، سنگر صحيح ارتباط‌ها و رشته‌هاي اجتماعي، سنگر حفظ اخلاق فردي و اجتماعي، سنگر و دژ خلل‌ناپذير براي حفظ مرزها و شيرازه‌هاي روابط مختلف بوده و كيان خانه و خانواده را از هرگونه انحراف و گمراهي و از هم پاشيدگي حفظ مي‌كند...

نویسنده : محمدجواد بیات * معاون فرهنگی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان همدان


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

« يک نفر را مثل آقاى  پيدا بکنيد که متعهد به اسلام باشد و خدمتگزار، و بناى قلبى اش بر اين باشد که به اين ملت خدمت کند، پيدا نمى کنـيد، ايشان را من سالهاى طولانى مى شناسم،.»

امام خمينى «قدس سره»

 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 

رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی کشور گفت: شهر همدان، کشورمان را در میزبانی شایسته مسابقات سنگنوردی قهرمانی آسیا سربلند کرد.   

"محمود شعاعی" در حاشیه برگزاری مسابقات سنگنوردی نوجوانان و جوانان قهرمانی آسیا به میزبانی شهر همدان، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه همدان،افزود: مسوولان همدانی در برگزاری مطلوب مسابقات سنگ تمام گذاشتند و رضایت تیم های شرکت کننده و ناظران بین المللی گواه این ادعا است.


ادامه مطلب
 |+| نوشته شده در  ساعت   توسط همدان نیوز  | 
مطالب قدیمی‌تر
 
  بالا  

نایت اسکین